Hej, dziś pokażę Wam projekt wykonany na 10. rocznicę ślubu - to mój pierwszy szydełkowy projekt w ramce i z oczami wyhaftowanymi w taki sposób, w jaki widzicie na załączonych zdjęciach :-) Zdecydowałam, że nawiążę do Gwiezdnych wojen i nazwałam projekt: STAR LOVE. Episode X: Together forever (GWIEZDNA MIŁOŚĆ. Epizod X: Na zawsze razem).
W części pierwszej publikuję "przepis" na haftowany napis w ramce i wzór na szydełkową księżniczkę Leię. W części drugiej (już niebawem) zamieszczę wzór na Hana Solo. Prezentację projektu możecie obejrzeć na moim kanale YouTube, gorąco polecam! ;-) Link znajdziecie w dalszej części... Niech moc będzie z Wami!
***
Prezentację projektu znajdziecie na kanale YouTube - kliknijcie w zdjęcie poniżej:EN version: https://youtu.be/MduBxbefRHw
RAMKA
Ramkę zakupiłam w IKEI - kolor biały, typ RIBBA: 23 x 23 cm.
Postanowiłam wewnątrz ramki umieścić napis, który wyhaftowałam włóczką YarnArt Jeans w kolorze żółtym (włóczkę, złożoną z 4 nitek, rozdzieliłam na pojedyncze nitki). Napis haftowałam na kawałku czarnego filcu.
Na początku wykonałam logo STAR LOVE w programie Adobe Illustrator, na bazie oryginalnego logo Star Wars. Dla liter pisanych wersalikami (dwa ostatnie wiersze) zastosowałam font Trajan Pro.
Logo wygląda tak:Na początku wykonałam logo STAR LOVE w programie Adobe Illustrator, na bazie oryginalnego logo Star Wars. Dla liter pisanych wersalikami (dwa ostatnie wiersze) zastosowałam font Trajan Pro.
Następnie opracowane logo umieściłam w Wordzie i dostosowałam jego rozmiary w kilku wariantach, by wybrać rozmiar taki, który najlepiej będzie pasował do rozmiaru ramki. Napis w ramce ma szerokość 100 mm.
Następnie rozpoczęłam prace nad przeniesieniem napisu na kawałek czarnego filcu - umieściłam go w lewym górnym rogu, zachowując odpowiednie marginesy, by po włożeniu tła do ramki napis nie został ucięty. Dostosujcie marginesy do własnej ramki.
Wkłuwałam igłę z białą nitką przez kartkę przyklejoną taśmą klejącą do czarnego filcu i obszywałam stopniowo kontury. Gdy już miałam zarys napisu, oderwałam kartkę (musiałam to robić partiami, by nie wyrwać białej nitki razem z kartką) i rozpoczęłam właściwe haftowanie żółtą nitką w kierunku pionowym. Początek wyglądał tak:
Poniżej widać wyhaftowany napis w lewym górnym rogu z zachowaniem sporych marginesów.
Później usunęłam białą nitkę i trzeba było jeszcze wygładzić kontury liter:
Logo z obrysem liter wyhaftowanym żółtą nitką wygląda następująco (po włożeniu do ramki tła, czyli kwadratowej płyty z naklejonym filcem, marginesy znacząco się zmniejszyły):
Zanim włożycie filc do ramki, umieśćcie go na płycie wypełniającej ramkę i przyłóżcie razem z filcem do ramki, by zobaczyć, czy marginesy będą OK. Następnie możecie przykleić filc do płyty, by zapobiec jego przesunięciu. Ja użyłam kleju Magic glue. Nadmiarowy, wystający spoza płyty filc dotnijcie do rozmiarów płyty (moja płyta jest kwadratowa, więc filc także ma kształt kwadratowy).
RADA: Lepiej przykleić filc (z wyhaftowanym napisem) do płyty dopiero wtedy, gdy lale będą gotowe - wówczas będziecie mogli dopasować odpowiednio marginesy, by dobrze zgrać tło, żeby lale nie przysłaniały napisu.
Ja przymocowałam lalki do ramy z użyciem lnianego sznurka. Najpierw zrobiłam dziurki w płycie i filcu na wysokości pleców każdej lali. a następnie przewlekłam kawałki sznurka przez plecy każdej lali, włożyłam do dziurek w płycie i zawiązałam z tyłu ramki, dodając dekoracyjny guzik, by ukryć węzeł.
Początkowo myślałam o użyciu kleju na gorąco, ale ostatecznie zdecydowałam, że zrobię w płycie dziurki i przez nie przeciągnę sznurek. Jest to mniej szkodliwe dla projektu szydełkowego i zawsze można wyjąć lale z ramki, ucinając sznurek. Połączenie jest naprawdę stabilne.
Efekt możecie zobaczyć na filmiku.
***
Do wykonania szydełkowej pary użyłam w większości włóczki YarnArt Jeans i szydełka 2 mm (jedynie do szydełkowania włosów Hana Solo użyłam szydełka 2,5 mm).
Lale z zastosowaniem tych materiałów mają wysokość 15 cm.
Szydełkowałam od nóg w kierunku ciała, głowa jest wykonana osobno.
Gdy zmieniałam kolory między okrążeniami, wykonywałam niewidzialne zakończenie, by przejście między kolorami było jak najmniej widoczne.
Materiały (do wykonania obu lal):
Jeden motek włóczki w każdym kolorze powinien wystarczyć.- Yarn Art Jeans
- biały - buty i sukienka Lei
- beżowy - kolor skóry
- ciemny beż - koszula Hana Solo
- jasnoszary - pas Lei
- czarny - buty i kamizelka Hana Solo
- jeansowy - spodnie Hana Solo
- brązowy - pas i kabura Hana Solo
- YarnArt Samba - włosy Hana Solo, szydełko 2,5 mm dla tej włóczki
- brązowa włóczka akrylowa do wykonania włosów Lei (może być też YarnArt Jeans albo inna, bo i tak nie będę wyczesywać włóczki, więc nie musi to być włóczka akrylowa, która idealnie nadaje się do wyczesywania).
- do usztywnienia głowy użyłam kawałka drutu o średnicy 2,5 mm i długości 20 cm na każdą lalę
Skróty:
- o. = oczko w robótce
- o.śc. = oczko ścisłe
- o.ł. = oczko łańcuszka
- o.z. = oczko zwrotne (na końcu rzędu)
- ps. = półsłupek
- psp. = półsłupek nawijany
- sł. = słupek
- D = dodawanie liczby oczek, dwa ps. w jednym oczku
- cyfra (x) D = w kolejnych oczkach (wskazanych przez daną cyfrę) przerabiamy 2 ps. w jednym oczku, np. 6 D = w kolejnych pięciu oczkach przerabiamy 2 ps., czyli zwiększamy do 12 ps.
- R = redukcja liczby oczek, dwa ps. zebrane górą
- cyfra (x) R = zbieramy górą dwa półsłupki tyle razy, ile wskazuje cyfra, np. 6 R = zbieramy górą sześć razy 2 ps., czyli np. z 12 ps. zmniejszamy do 6 ps.
- (..) = powtórzenie wzoru w nawiasie określoną liczbę razy, np. (3 ps., R) x 6 oznacza, że powtarzamy 6 razy wzór złożony z 3 ps. i dwóch ps. zebranych górą
- [..] = liczba oczek po przerobieniu okrążenia / rzędu
- okr. = okrążenie
- BLO = back loop only, półsłupki przerabiane tylko w pętle tylne
- FLO = front loop only, półsłupki przerabiane tylko w pętle przednie
- FPSC = front post single crochet, półsłupek reliefowy przerabiany od przodu pod półsłupkiem okrążenia.
LEIA
Rozpoczynam od nogi I.NOGA I
Kolor białyOkr. 1: 3 o.ł., wkłuj szydełko w drugie oczko od szydełka i przerabiaj dookoła łańcuszka 1 ps., 5 ps. w jedno oczko, 1 ps., 3 ps. w ostatnie oczko [10]
Okr. 2: 10 ps. [10]
Okr. 3: 1 ps., R, 1 ps., R, 1 ps., 3 ps. [8]
W okr. 3 mamy przednią część buta w miejscu, gdzie pojawia się schemat (R, 1 ps., R) i tylną część buta - piętę (3 ps.).
W okr. 4 zmieniam na kolor beżowy, ponieważ rozpoczynam nogi (białe buty są gotowe)
Okr. 4: beige, 8 ps. BLO [8]
Okr. 5-6: 8 ps. [8]
Okr. 7: 2 ps., 4 D, 2 ps. [12]
Zwiększenia (D) w okr. 7 i zmniejszenia (R) w okr. 8 wyznaczają kolana.
Okr. 8: 2 o.śc., 4 R, 2 o.śc. [8]
Okr. 9: 8 ps. [8]
Okr. 10: (3 ps., D) x 2 [10]
Okr. 11: (4 ps., D) x 2 [12]
Następnie utnij włóczkę i wyszydełkuj NOGĘ II w ten sam sposób, tylko za drugim razem nie ucinaj włóczki, ponieważ będziemy łączyć obie nogi (na poniższych zdjęciach nie widać włóczki odchodzącej od drugiej nogi, ponieważ zapomniałam się i ją ucięłam, ale załóżmy, że ogon włóczki tam jest ;-)).
Przód nóg (kolana)
Tył nóg
ŁĄCZENIE NÓG
Zmień na włóczkę w kolorze białym. W nawiasach podałam numer nogi.Okr. 12: 3 ps. (II), 3 o.ł. (łącznik), 12 ps. (I) - żeby wyznaczyć miejsce łączenia z NOGĄ I, odlicz 3 oczka od znacznika NOGI I i wkłuj szydełko (dostosuj miejsce, jeśli trzeba, tak by kolana znalazły się we właściwym miejscu z przodu), 3 ps. (łącznik), 9 ps. (II) [30]
Tył nóg
Przód nóg
Okr. 13-14: 30 ps.
Okr. 15: (4 ps., D) x 6 [36]
Okr. 16-17: 36 ps.[36]
Jeśli chcesz, by pas był częścią ciała (był wrobiony w ciało) i nie stanowił osobnego elementu stroju, zmień włóczkę na kolor szary w okr. 16:
Okr. 16: szary, 36 ps. BLO [36]W tym przypadku w pętle przednie (FLO) będziemy przerabiać dolną część sukienki.
Jeśli chcesz wyszydełkować pas osobno, tak jak ja zrobiłam w projekcie, dolną część będziemy szydełkować, wkłuwając szydełko pod półsłupki ciała w miejscu talii (FPSC) i następnie przyszyjemy pas do talii.
Górna część sukienki jest nieodłączną częścią ciała.
Okr. 18: (4 ps., R) x 6 [30]
Okr. 19: 30 ps. [30]
Okr. 20: (13 ps., R) x 2 [28]
Okr. 21: (5 ps., R) x 4 [24]
Okr. 22: (10 ps., R) x 2 [22]
Okr. 23: (9 ps., R) x 2 [20]
Okr. 24: (8 ps., R) x 2 [18]
Okr. 25: (4 ps., R) x 3 [15]
Okr. 26: (1 ps., R) x 5 [10]
Okr. 27: 10 ps. [10]
Do usztywnienia głowy użyłam drutu o średnicy 2,5 mm i długości 20 cm dla każdej lalki.
Zgięłam drut na pół, uformowałam dwie pętle (zobacz na zdjęciu poniżej), owinęłam końce drutu taśmą izolacyjną i włożyłam do głowy. Następnie drut wystający z głowy włożyłam do ciała.
GŁOWA
Okr. 1: 6 ps. w magicznym pierścieniu [6]Okr. 2: 6 D [12]
Okr. 3: (1 ps., D) x 6 [18]
Okr. 4: (1 ps., D, 1 ps.) x 6 [24]
Okr. 5: (3 ps., D) x 6 [30]
Okr. 6: (2 ps., D, 2 ps.) x 6 [36]
Okr. 7: (5 ps., D) x 6 [42]
Okr. 8: (3 ps., D, 3 ps.) x 6 [48]
Okr. 9-12: 48 ps. [48]
Od okr. 13 do 18 szydełkujemy policzki (we wzorze D / R), więc między tymi okrążeniami utrzymujcie znacznik (z tyłu głowy) w linii prostej, by policzki wypadły równo. Jeśli znacznik skręci w prawo, przeróbcie oczka dodatkowe na końcu okrążenia (tzw. shift stitches).
Okr. 13: 12 ps., (1 ps., D) x 5, 2 R, (D, 1 ps.) x 5, 12 ps. [56]
Okr. 14-17: 56 ps. [56]
Okr. 18: 12 ps., (1 ps., R) x 5, 2 ps., (R, 1 ps.) x 5, 12 ps. [46]
Okr. 19: (21 ps., R) x 2 [44]
Okr. 20: (20 ps., R) x 2 [42]
Okr. 21: (5 ps., R) x 6 [36]
Okr. 22: (2 ps., R, 2 ps.) x 6 [30]
Okr. 23: (3 ps., R) x 6 [24]
Dodaj wypełnienie. Włóż drut i szydełkuj kolejne okrążenia dookoła drutu.
Okr. 24: (1 ps., R, 1 ps.) x 6 [18]
Dodaj jeszcze wypełnienie po włożeniu drutu, by ukształtować głowę i policzki.
Okr. 25: 6 R [12]
Okr. 26: (4 ps., R) x 2 [10]
Okr. 27: 10 ps. [10]
Zakończ, zostawiając dłuższy koniec włóczki potrzebny do przyszycia głowy do ciała.
Przód
Tył
RAMIONA (zrób 2)
Okr. 1: beżowy, 6 ps. w magicznym pierścieniu [6]Okr. 2-3: 6 ps. [6]
Okr. 4-11: biały, 6 ps. [6]
Okr. 12: 1 ps., 1 psp., 2 sł., 1 psp., 1 ps. [6]
Nie wypełniałam ramion, ponieważ były wystarczająco kształtne.
SUKIENKA LEI
Odwróć lalkę do góry nogami, by wyszydełkować dolną część sukienki.Jeśli pas jest częścią ciała, wrobiony jako część nierozdzielna, rozpocznij szydełkowanie dolnej części sukienki w okr. 16 w pętle przednie (FLO).
Okr. 16: 36 ps. FLO [36]
Jeśli pas jest oddzielnym elementem stroju, tak jak w moim projekcie, szydełkuj dolną część sukienki, wkłuwając szydełko pod półsłupki ciała w miejscu talii (FPSC) i następnie przyszyj pas do talii. Górna część sukienki jest nieodłączną częścią ciała.
Okr. 16: 36 ps. FPSC [36]
Okr. 17: (5 ps., D) x 6 [42]
Okr. 18: 42 ps. [42]
Okr. 19: (20 ps., D) x 2 [44]
Okr. 20: 44 ps. [44]
Okr. 21: (21 ps., D) x 2 [46]
Okr. 22: 46 ps. [46]
Okr. 23: (22 ps., D) x 2 [48]
Okr. 24: 48 ps. [48]
Okr. 25: (23 ps., D) x 2 [50]
Okr. 26: 50 ps. [50]
PAS (osobny element stroju)
Rozpocznij od 37 o.ł., wkłuj szydełko w drugie oczko od szydełka i przerabiaj dookoła łańcuszka:15 ps., 2 psp., 1 sł., 1 o.ł., 1 sł., 2 psp., 15 ps.
Zakończ.
Przymierz pasek i następnie przyszyj go do sukienki (szew przebiega z tyłu).
Elementy na przodzie paska wyszyłam ciemnoszarym kordonkiem.
GOLF (osobny element stroju, przyszyty w miejscu szyi):
15 o.ł., wkłuj szydełko w czwarte oczko od szydełka i przerób 12 sł. [12].Zakończ. Przymierz golf, czy wystarczająco obejmuje szyję i zszyj dwa końce (szew przebiega z tyłu).
WŁOSY
Kolor brązowy; włóczka akrylowaWyznacz przedziałek i zacznij przyszywać pasma włóczki, uwzględniając linię przedziałku.
Włóczki powinny być zebrane w miejscu pod kokiem. Końce włóczek ukryj później wewnątrz koka, podczas jego przyszywania.
KOK (zrób 2)
Kok wyszydełkowałam osobno, a następnie przyszyłam do głowy.Okr. 1: 6 ps. w magicznym pierścieniu [6]
Okr. 2: 6 D [12]
Okr. 3: (1 ps., D) x 6 [18]
Okr. 4: (1 ps., D, 1 ps.) x 6 [24]
Okr. 5: (3 ps., D) x 6 [30]
Okr. 6-8: 30 ps. [30]
Okr. 9: (3 ps., R) x 6 [24]
Okr. 10: (1 ps., R, 1 ps.) x 6 [18]
Zakończ, zostawiając dłuższy koniec do przyszycia koka do głowy.
NOS
Początkowo wyznaczyłam oś symetrii - czerwone główki od szpilek widoczne na zdjęciu w okr. 13 między policzkami (między dwoma zmniejszeniami, czyli 2 R) i w okr. 18 (między dwoma półsłupkami, czyli 2 ps.).
Wyznaczenie osi symetrii i nosa jest pomocne w wyznaczeniu miejsca oczu.
Wyszyłam nos w okr. 16 (żółta główka od szpilki).
Na zdjęciu powyżej widzicie moje pierwsze próby w przyczepieniu włosów. Chciałam przyczepić włosy w taki sposób, w jaki doczepiamy frędzle, ale okazało się, że miałam później trudność z uformowaniem dwóch koków (rozlatywały się, a nie chciałam ich przymocowywać klejem), więc ostatecznie usunęłam te doczepione kawałki włóczek i od nowa wyszyłam włosy, tym razem przyszywając je do głowy. Koki natomiast wyszydełkowałam (ten sposób prezentuję na zdjęciach powyżej w sekcji WŁOSY).
OCZY
Oczy wyhaftowałam cienką nitką. Poniżej załączam opis oczu Lei.Szukałam inspiracji, przeglądając wiele grafik w stylu anime. Ostatecznie narysowałam wersje oczu widoczne na rysunku poniżej: dla kobiety (u góry) i mężczyzny (u dołu).
Oczy kobiece są szerzej otwarte, natomiast męskie są węższe.
Następnie starałam się odwzorować oczy na szydełkowej twarzy lali.
Początkowo wykonałam kontury z użyciem czarnej nitki.
Czerwone główki od szpilek wyznaczają oś symetrii (wspominam o tym powyżej w sekcji NOS).
Oko Lei zawiera się w trzech okrążeniach (okr. 13-15) i ma szerokość trzech półsłupków.
Dodałam kolory czarny i niebieski
Dodałam kolor biały
Dodałam czarne kontury
Szczegóły twarzy (+ wyhaftowane usta) są gotowe
Spójrzcie na Leię. Jak Wam się podoba?
Wzór na Hana Solo jest tutaj: STAR LOVE część 2 - HAN SOLO
***
Udostępniajcie link, subskrybujcie kanał YouTube i bloga, odwiedźcie mnie na Facebooku.
Życzę Wam miłego szydełkowania!
Zawsze wkładam mnóstwo wysiłku w opracowanie projektów, spisanie wzorów i tworzenie tutoriali.
Jeśli wykorzystacie mój wzór do stworzenia własnego projektu, proszę dołączcie informację o źródle - link to wzoru na blogu czy tutoriala na kanale YouTube.
Do zobaczenia!
Komentarze
Prześlij komentarz